3xM – Awangarda krakowska

Grupa powstała pod przewodnictwem Tadeusza Peipera. Wydał on w 1922 roku manifest „Miasto. Masa. Maszyna”. Tytuł doskonale oddaje charakter zainteresowań grupy i tematykę jej twórczości.

MIASTO było miejscem, gdzie powstawała sztuka i z którym była ściśle związana. Miasto to znak cywilizacji charakterystyczny dla ówczesnej epoki. Awangardziści czerpali z  miejskiego klimatu. Był dla nich zarówno inspiracją, jak i środowiskiem twórczym. Z miastem wiązała się MASA, czyli tłum, zbiorowość. To ona była adresatem poezji – nie jednostka. Ona także stanowiła nieodłączny element cywilizacji. MASZYNA to kolejny jej wytwór. Fascynacja techniką odnajdywała odzwierciedlenie w wielu utworach poetów związanych z Awangardą.

W programie Awangardy znajdował się również postulat „minimum słów, maksimum treści”. W praktyce oznaczało to bardzo zagęszczoną metaforykę, często niejednoznaczną i trudną do odczytania. Łączyło się to z tzw. ekwiwalentyzacją uczuć. Zamiast pisać wprost o emocjach (to jest domeną prozy) należało znaleźć takie sformułowanie, które kojarzyłoby się z danym uczuciem, było swego rodzaju odnośnikiem.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poezja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>